KONCERT

JAN & MARGARITA – pianino & kastaniety

W ramach „Koncerty o zmierzchu” w Niebieskim Ogrodzie
Restauracja U Milscha ul. Łąkowa 21 Łódź
7 LIPCA 2023 godz.20.30
PAY WHAT YOU WANT

Wystąpią:
JAN Jan Olesz – pianino
MARGARITA Małgorzata Matuszewska – kastaniety
PROWADZENIE KONCERTU – Janusz Janyst

W PROGRAMIE: obok wybranych utworów znakomitych hiszpańskich kompozytorów – Isaaca Albéniz’a i Enrique Granados’a – zabrzmią argentyńskie tanga Piazzoli oraz pełna liryzmu Pawana Ravela. Dzieła kompozytorów zostaną wykonane w niezwykle rzadko spotykanym w Polsce duecie: pianina & kastanietów.

JAN OLESZ
pianista, student w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula w Akademii Muzycznej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Kształcił się także w Musikhochschule Lübeck pod kierunkiem Konstancji Eickhorst. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu Eleny Aleksiejuk w OSM I i II stopnia imienia F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
Koncertuje w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Danii, Włoszech, Węgrzech, Portugalii, Chorwacji, Macedonii Północnej). Czynny uczestnik festiwali muzycznych, jak chociażby Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” czy Festiwalu „Gdańscy Pianiści Miastu”. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Do jego osiągnięć należą m.in.: II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego Per aspera ad astra, I nagroda na 30. Young Musician International Competition „Citta di Barletta”, wyróżnienie na The International Competition for young musicians “Ohrid Pearls”.

JANUSZ JANYST
Już podczas studiów rozpoczął pracę pedagogiczną w Państwowym Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego. Po trzech latach, po przejściu na Akademię, był asystentem profesora Franciszka Wesołowskiego. Obecnie głównie naucza przedmiotów związanych z historią muzyki. Publikuje w Zeszytach Naukowych i jest promotorem prac magisterskich. Przez wiele lat pełnił funkcję rzecznika prasowego AM. Równocześnie prowadził zajęcia z kulturoznawstwa na Politechnice Łódzkiej, na kursach podyplomowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej oraz Wyższej Szkole Kupieckiej. Przez szereg lat wykładał również na Uniwersytecie III Wieku.
Swoją karierę dziennikarską rozpoczął również jako student. Przez trzy lata był redaktorem muzycznym w Radiu Łódź. Następnie, będąc już etatowym pracownikiem AM i współpracując luźno z radiem, zaczął pisać do prasy. Współpracował z różnymi tytułami. Przez 30 lat był recenzentem i felietonistą w „Kalejdoskopie” (do 2007 r.), równolegle przez 18 lat publikował w „Przeglądzie Muzycznym”. Przez 10 lat pełnił funkcję stałego recenzenta muzycznego w „Dzienniku Łódzkim”, a następnie przez 6 lat w „Gazecie Wyborczej”. Był także recenzentem w „Odgłosach” oraz pisał dla „Ruchu Muzycznego”, „Życia Muzycznego”, „Wychowania Muzycznego w Szkole”, „Widoków”, „Naszego Dziennika” i okazjonalnie dla innych gazet i periodyków. Od ponad 10 lat jest członkiem zespołu redakcyjnego „Aspektu Polskiego” i stale współpracuje z „Kulturą i Biznesem”, „Niedzielą Łódzką”, a od niedawna również z „Tyglem Kultury”.
Autor ponad 2500 publikacji prasowych, Janusz Janyst jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Stowarzyszenia Promocji Twórców Kultury i Stowarzyszenia Venae Artis. Od ponad 30 lat jest stałym prelegentem Filharmonii Łódzkiej, a jako konferansjer imprez muzycznych działa nie tylko w Łodzi. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Odznaką Honorową Jeunesses Musicales de Pologne, Odznaką Honorową Miasta Łodzi, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

MARGARITA – Taneczny Autoportret

16 czerwca godz.18.30, Centrum ŁOWICKA ul. Łowicka 21 Warszawa
wstęp wolny

“Małgosiu, czy urodziłaś się dla Flamenco?
(śmiech) Coś w tym jest… Jeśli człowiek robi coś długo i wkłada w to wiele serca, w pewnym sensie się tym staje. Z flamenco łączy mnie coś jeszcze – typ urody, który odziedziczyłam po ojcu. Kiedy byłam w Hiszpanii, powiedziano mi, że mam urodę tancerki flamenco.”*

Na program wieczoru – podsumowującego rezydencję artystyczną Małgorzaty Matuszewskiej w Centrum Łowicka – złożą się dwie części:
cz.1 “Urodziła się dla flamenco”
Małgorzata Matuszewska opowie o swojej drodze artystycznej. Nie zabraknie również małej niespodzianki i performatywnego akcentu (widzów prosimy o przyniesienie 2 łyżek stołowych oraz 1 gumki recepturki).
cz.2 “Taneczny Autoportret”
Część artystyczna wieczoru oparta na autorskim Portrecie Choreograficznym Małgorzaty Matuszewskiej zrealizowanym we współpracy z polską kompozytorką Indią Czajkowską na zamówienie Mazowieckiego Instytutu Kultury w roku 2021.

*fragment artykułu Alicji MP poświęconego Małgorzacie Matuszewskiej naszemiasto.pl Cały artykuł dostępny pod linkiem TUTAJ

KONCERT FORTEPIAN & FLAMENCO


JAN OLESZ & MAŁGORZATA MATUSZEWSKA
28 MAJA 2023 godz. 18.00

Centrum Łowicka ul. Łowicka 21 Warszawa
bilety w cenie: 50 zł / ulgowy 40 zł *

19 stycznia 2023 w Krakowie Jan Olesz (fortepian) i Małgorzata Matuszewska (taniec, choreografia) wykonali Polskie Prawykonanie „Fantaisie sur des rythmes flamenco”. Wykonanie – zarówno pianistyczne jak i choreograficzne – zyskało entuzjastyczną ocenę Pani Teresy Martin – córki kompozytora, zarazem pierwszej choreograf i wykonawczyni tańca do utworu „Fantaisie sur des rythmes flamenco”. W Centrum „Łowicka” Małgorzata i Jan zaprezentują „Fantaisie…” oraz utwory hiszpańskich i europejskich kompozytorów inspirowanych tradycją Hiszpanii.
Więcej informacji /trailer wykonania „Fantaisie sur des rythmes flamenco” KLIKNIJ TUTAJ

Radio dla Ciebie – program Beaty Jewiarz „To mi się podoba” – Zapowiedź koncertu; rozmowa z Małgorzatą Matuszewską
https://www.rdc.pl/podcast/mnie-sie-to-podoba_Yj4peTdsarFIK1FszNGm?episode=sn92ONgA82PfP2IcC8ia

Jan Olesz
Pianista, dyplom w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula w Akademii Muzycznej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Kształcił się także w Musikhochschule Lübeck pod kierunkiem Konstancji Eickhorst. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu Eleny Aleksiejuk w OSM I i II stopnia imienia F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, które prowadzili: Aquileses Delle Vigne, Waldemar Andrzejewski, Ilya Maximov, Wojciech Świtała, Michel Beroff, Vadim Rudenko, Zbigniew Raubo, Janusz Olejniczak.
Koncertuje w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Danii, Włoszech, Węgrzech, Portugalii, Chorwacji, Macedonii Północnej). Czynny uczestnik festiwali muzycznych, jak chociażby Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” czy Festiwalu „Gdańscy Pianiści Miastu”.
Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim, a także międzynarodowym.

* Zakup biletów przelewem na konto (z kilkudniowym wyprzedzeniem) lub przed koncertem (płatność gotówką lub kartą)
Odbiór biletów zakupionych przelewem w sekretariacie przed wydarzeniem w godzinach pracy sekretariatu lub w dniu koncertu przed samym wydarzeniem.
Dane do przelewu:
Centrum Łowicka
konto: 57 1240 5918 1111 0000 4909 2927
W treści przelewu: imię i nazwisko, nazwa wydarzenia, data wydarzenia oraz rodzaj biletu