Taniec w Bibliotece

Projekt edukacyjno – badawczy Małgorzaty Matuszewskiej zrealizowany we współpracy z Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Instytutem Cervantesa, Fundacją Tradycji i Transformacji Sztuki. 

Projekt “Taniec w Bibliotece” – realizowany był w ramach dwóch wydarzeń:

  •  Naukowej Konferencji Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 
  • Laboratorium Środowiskowego Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

23 kwietnia 2018 roku Małgorzata Matuszewska zaprezentowała  artykuł  “Taniec w warszawskich bibliotekach”, który został zrealizowany i wygłoszony w ramach działań  Konferencji Naukowej “Taniec w Warszawie – społeczeństwo, edukacja, kultura” Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Artykuł został opublikowany w publikacji pokonferencyjnej. 

“Treścią artykułu jest odpowiedź na pytanie, w jakim zakresie taniec jest obecny w bibliotekach Warszawy. Wśród przyjętych kryteriów znajdują się: stan zbiorów o tematyce tanecznej, ocena stanu zbiorów o tematyce tanecznej przez osoby zarządzające bibliotekami, wzbogacanie zbiorów o nowości wydawnicze o tematyce tanecznej, skala wszelkiego rodzaju wydarzeń o tematyce tanecznej, organizowanych na terenie bibliotek. Wymienione punkty rozpatrywane są w dwóch planach: stan aktualny w momencie przeprowadzania badania (15.01-12.04.2018) oraz plany na rok 2018. Temat został opracowany na podstawie wyników ankiet wysyłanych do warszawskich bibliotek (kilkadziesiąt placówek).” 

W ostatniej dekadzie 2018 roku Małgorzata Matuszewska zrealizowała autorski projekt “Taniec w bibliotece – la Danza i el Baile”. Realizacja projektu przebiegała w ramach Laboratorium Środowiskowego CST, a  Małgorzata Matuszewska była pierwszą twórczynią zaproszoną do działań w “Laboratorium”.

Projekt był realizowany w okresie od dnia 24 listopada do 15 grudnia 2018 roku w siedmiu dzielnicach Miasta Stołecznego Warszawy: Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Śródmieście, Wawer w formie: pięciu spotkań, pięciu wykładów performatywnych oraz inauguracyjnego pokazu tańca.

Do prezentacji książek, w ramach spotkań i wykładów performatywnych projektu, zostały zaproszone czołowe artystki i jeden artysta warszawskiej sceny tańca, mający wieloletnie doświadczenie artystyczne i pedagogiczne: Elwira Piorun (taniec klasyczny i współczesny), Barbara Sier-Janik (taniec klasyczny i współczesny), Maria Stokłosa (taniec współczesny), Aleksandra Dziurosz (taniec współczesny), Sylwia Hanff (taniec butoh), Małgorzata Matuszewska (taniec hiszpański), Marcin Adamczyk (tango argentyńskie); oraz czołowe warszawskie krytyczki i teoretyczki tańca: Hanna Raszewska-Kursa i Julia Hoczyk. Dwie spośród prelegentek: Barbara Sier-Janik i  Hanna Raszewska-Kursa są jednocześnie autorkami dwóch, spośród prezentowanych, pozycji wydawniczych. Ponadto do wydarzenia inauguracyjnego, udział w performance “Taneczna Fala” i dyskusji “Czym jest taniec?”, zostały zaproszone tancerki z młodego pokolenia warszawskich artystek: Kalina Duwadzińska (taniec współczesny), Emilia Cholewicka (taniec klasyczny) zaś wykłady performatywne wzbogaciły swoim udziałem tancerki Teatru Tańca NTF oraz Chopin University Dance Company.  

Małgorzata Matuszewska poprowadziła, w ramach wydarzeń dwa wykłady performatywne:

  • “Literackie inspiracje w tańcu – Carmen” (28 listopada)
  • “Danza – taniec hiszpański to nie tylko flamenco” (1 grudnia).

W trakcie realizacji całego projektu partnerskie placówki biblioteczne zostały zobowiązane deklaracją do prezentacji własnych zbiorów o tematyce tanecznej oraz zakupu do zbiorów bibliotecznych wybranych pozycji z prezentowanych w ramach projektu książek. Instytut Cervantesa w Warszawie, w ramach działań projektu, wykazał się nadzwyczajnym zaangażowaniem – zakupił w przybliżeniu 70 nowych pozycji (książek i płyt dvd) o tematyce tanecznej.

Projekt był bardzo różnorodny, cechowała go doskonała organizacja i wysoki poziom. Odbiór wydarzeń, tak przez uczestników spotkań, biblioteki oraz partnerów, został oceniony bardzo wysoko.

Małgorzata Matuszewska w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca 2020 roku udostępniła publicznie rejestrację video jednego z najbardziej wartościowych wydarzeń projektu: spotkania pt. “Boso czy na puentach?”  z udziałem Barbary Sier-Janik i Marii Stokłosa, które odbyło się 6 grudnia w bibliotece “Przystanek Książka”.  \https://youtu.be/SQeBULjy6QI